Ekonomi

BofA’ya göre Apple AI savaşlarının galibi olabilir

Dün New York Times, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung’un (KS: 005930), Alfabe (NASDAQ: GOOGL)’in Microsoft’a ait arama motoru (NASDAQ: MSFTAlphabet hisseleri, Bing’i değiştirmeyi düşündüğünü bildirdikten sonra %2,7 düştü.

Barclays analistleri, Samsung’un Google’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık brüt gelirini ve 7,3 milyar dolarlık işletme gelirini (2023 toplam işletme gelirinin %9’u) temsil ettiğini tahmin ediyor.

BofA analistlerine göre, Apple (NASDAQ: AAPL ), yapay zeka arama savaşlarında kazanan olabilir. Google’ın, iOS cihazlarda varsayılan arama motoru olması için Apple’a yaklaşık 20 milyar dolar ödediğini de varsayıyorlar.

Analistler, bir müşteri notunda, “Microsoft’un Google’a potansiyel bir alternatif olarak yükselişi, Apple’a 2 milyardan fazla Apple cihazından oluşan son derece çekici bir Kurulu Sistemden daha iyi para kazanmak için daha fazla pazarlık gücü sağlıyor.”söz konusu.

Apple’ın, Google ile daha iyi şartları yeniden müzakere etmek ve arama başına daha yüksek bir ücret almak için Bing söylentilerini kullanacağına inanıyorlar.

BofA analistleri ayrıca Google’dan Microsoft’a geçişin Apple için risksiz olmadığını söyledi.

Analistler ayrıca son zamanlarda Adalet Bakanlığı’nın Google’ın taşınabilir aramadaki potansiyel tekeli hakkındaki soruşturmasına ağırlık verdiler. Samsung söylentileri ve Bing’in yükselişi” Google’ın mobil aramada tekel olduğunu kanıtlamak için daha zor bir durum yarattığını.”inanırlar.

Yazar: Senad Karaahmetoviç

haber-hizan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu